۱۱ نکته علمی که کمک می‌کند سریع‌تر یاد بگیرید

0

بسیاری از والدین اهداف عالی و با ارزشی را برای فرزندان خود در نظر می‌گیرند اما در مقابل اگر کودکان به دنبال تکمیل تمامی این اهداف هستند باید مهارت‌های یادگیری را به‌صورت ویژه‌ای تمرین کنند. برخی از مردم در تمام دوران زندگی خود بدون این‌که سعی در تغییر و یا بهبود روش‌های خود داشته باشند، تنها به مطالعه کردن و تفکر می‌پردازند.

خوشبختانه، علوم شناختی نگاهی به چگونگی یادگیری مردم داشته است و جالب است بدانید که نتایج بدست آمده بسیار شگفت‌انگیز و فوق‌العاده مفید هستند. در ادامه این مطلب به ارایه ۱۱ روش مفید علمی برای یادگیری سریع می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

ساده‌سازی مهارت‌ها و تقسیم آن‌ها به بخش‌های کوچک‌تر

اگر می‌خواهید گیتار را بیاموزید، درباره یادگیری و اجرای تمام قسمت‌ها در یک زمان فکر نکنید. بهتر است هدف خود را به قسمت‌های کوچک‌تر و قابل سنجش‌تر تقسیم کنید. برای شروع چند آکورد آسان را یاد بگیرید، نحوه نواختن صحیح ساز را فرا بگیرید و در نهایت نحوه قرار دادن این آکوردها در کنار یکدیگر را تنظیم کنید. با گذشت زمان، یادگیری مجموع این مهارت‌های آسان، توانایی شما در نواختن خوب گیتار را افزایش خواهد داد. در واقع این تکنیکی است که در مورد یادگیری مکانیکی و همچنین درس‌های مبتنی بر واقعیت به کار گرفته می‌شود.

چندوظیفه بودن کارایی ندارد، مخصوصا برای ذخیره‌سازی اطلاعات جدید

اکثر مردم می‌دانند که چند وظیفه بودن در واقع یک ویژگی شاخص و قابل ستایش است، اما باید توجه داشته باشید که مغز شما واقعا نمی‌تواند همزمان به دو کار توجه کند. از سوی دیگر تعداد اندکی از افراد این بینش را برای یادگیری اعمال می‌کنند.

علاوه‌بر تقسیم یک کار به مرحله‌های مختلف، اطمینان حاصل کنید که انرژی کامل و لازم خود را برای انجام درست هر مرحله صرف خواهید کرد. باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر شما به چند وظیفه‌ای بودن عادت کنید با گذشت زمان، بدون کسب دانش کامل و یا تسلط بر انجام هر کار، فقط درکی جزیی از مهارت‌ها یا مفاهیم مختلف را به دست می‌آورید.

نوشتن آن‌چه آموخته‌اید، کمک می‌کند تا آن را در ذهن خود بسازید

تحقیقات نشان می‌دهد اگر می‌خواهید اطلاعات دریافتی‌تان را تثبیت کنید باید آن‌چه که یاد می‌گیرید ‌را یادداشت کنید.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که میزان یادگیری دانش‌آموزانی که آموخته‌های خود را با قلم و کاغذ ثبت کرده‌اند بیش از دانش‌آموزانی که آموخته‌های خود را بر روی لپ‌تاپ‌ تایپ کردند. همچنین آزمایش‌های مختلف نشان داد گروهی که از قلم و کاغذ برای یادداشت‌برداری استفاده کرده بودند در یادآوری واقعیت‌ها، مرتب کردن ایده‌های پیچیده و تحلیل اطلاعات ماهرتر بودند.

محققان می‌گویند عمل فیزیکی دست زدن به قلم و کاغذ در مقایسه با تایپ کردن، یک پیوند شناختی قوی‌تری را نسبت به موضوع ایجاد می‌کند.

از اشتباهات خود درس بگیرید و آن‌ها را مورد مطالعه قرار دهید

کامل بودن بیش از حد مهم است. کل فرآیند یادگیری این است که تلاش کنید، شکست بخورید و از جایی که اشتباه کردید درس بگیرید. در سال ۲۰۱۴، مطالعه‌ای یادگیری-حرکتی نشان داد که مغز فضای بیشتری را برای اشتباهاتی که انجام می‌دهیم در نظر می‌گیرد. بنابراین با گذشت زمان می‌توانیم این اشتباهات را برای داشتن عملکرد بهتر در تجربه بعدی، مرور کنیم.

اگر والدین بچه‌ها هرگز اشتباه نکنند و یا وقتی که اشتباهی از کودکان سر می‌زند از آن‌ها دوری کنند، بچه‌ها از ثروت کسب دانش محروم می‌شوند.

خوش‌بینی به شما کمک می‌کند تا موفق شوید

استرس و یا تقویت نکات منفی می‌تواند کودکان را در یک درگیری ذهنی به دام بیاندازد و آن‌ها را سرشار از شک و اضطراب کند، بنابراین توجه داشته باشید که هر دوی این موارد برای یادگیری بسیار سمی هستند.

آلیسون وود بروکس (Alison Wood Brooks)، استاد دانشگاه هاروارد می‌گوید:

اضطراب، شما را از جستجوی راه‌حل‌ها و الگوهای تفکر واقعی که می‌توانند راهکارهای جدیدی را ارایه ‌دهند، محروم می‌کند.

انجام چند دهه تحقیق روانشناختی مثبت نشان می‌دهد که ما در مورد هر کاری که سعی در انجام آن داریم، به موفقیت بیشتری دست خواهیم یافت اگر، یک ذهن باز داشته باشیم و راهکارهایی را برای بهبود وضعیت خود انجام دهیم.

پدر و مادر باید یادگیری را به‌عنوان یک اکتشاف بزرگ به فرزندان خود آموزش دهند. این کار کمک خواهد کرد که آن‌ها احساس عزت کنند.

موضوعات هیجان‌انگیز خسته‌کننده هستند

بچه‌ها به‌طور طبیعی به چیزهای عجیب و حیرت‌انگیز توجه می‌کنند اما هنگامی‌که تنها یک‌بار این موج آموزش را تجربه می‌کنند، وادار به تفکر عمیق در خصوص حقایق می‌شوند و به مرور این احساس سرگرمی می‌تواند برای آن‌ها خسته‌کننده باشد.

با ‌سرعت خواندن می‌تواند زمان یادگیری را مختل کند

این یک فرضیه ساده است: “اگر بتوانید سریع‌تر بخوانید، می‌توانید سریع‌تر نیز یاد بگیرید.” اگرچه ممکن است تصور کنید با سرعت خواندن تلاش زیادی می‌خواهد، اما کافی است برنامه‌هایی مانند Spreeder را انتخاب کنید تا بتوانید از طریق آن و به تدریج سرعت خواندن خود را افزایش داده و سپس آن را کنترل کنید.

با تمرین مغز برای سرعت بخشیدن به روند خواندن کلمات، شما در واقع به جای تصور هر یک از کلمات به صورت جداگانه، به خواندن رشته‌های کلیدی کلمات عادت می‌کنید و این کار به مرور زمان سرعت یادگیری شما را بسیار کند می‌کند.

تمرین، تمرین و تمرین

برای دست یافتن به یک حد قابل قبول و عالی از یک مهارت، این انجام تمرین‌های متوالی است که در این مسیر به شما کمک می‌کند. در واقع شما می‌توانید با انجام تمرین‌های پی‌در‌پی حول یک هدف خاص، با موفقیت به آن دست یابید.

از آن‌چه که می‌دانید برای یادگیری آن‌چه نمی‌دانید، استفاده کنید

اگر بچه‌ها با یک موضوع پیچیده مواجه شوند، سرانجام ممکن است سردرگم شوند، در این‌جا والدین باید به آن‌ها کمک کنند تا بدانند چطور با چیزهایی که قبلا آموخته‌اند ارتباط برقرار کنند. به این عمل یادگیری شرکت‌پذیر گفته می‌شود.

ممکن است یک دانش آموز فوتبال را دوست داشته باشد، اما با حساب دیفرانسیل مخالف است. اگر او بتواند شباهت‌های بین یک پاس مارپیچ و شیب یک منحنی را ببیند، او شانس بیشتری برای درک این مفهوم انتزاعی دارد.

به دنبال همه چیز بودن همیشه اتفاق بدی نیست

بچه‌ها باید یاد بگیرند که چطور با مشکلات و سختی‌ها روبرو شوند، این قانون آن‌ها را با تجربه‌تر می‌کند. اما شواهد نشان می‌دهد که پرداختن به یک مشکل به‌صورت طولانی مدت می‌تواند آن را بدتر کند.

آموزش به افراد دیگر به شما کمک می‌کند

دانشمندان انجام این کار را یک نوع مفهوم یا عمل حمایت شده تعریف کرده‌اند. هنگامی‌که چیزی را به دیگران آموزش می‌دهید، نه تنها بر ایده‌های خود تسلط بیشتری می‌یابید بلکه شما آموخته‌های خودتان را پالایش کرده و محک می‌زنید.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که خواهران و برادران بزرگ‌تر عموما هوشمندتر از خواهران و برادران جوان‌تر خود هستند، چراکه آن‌ها کارهایی که برادر و یا خواهر کوچک‌تر انجام می‌دهد را در گذشته تجربه کرده‌اند و در واقع دانش خود را مرور می‌کنند.

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم