آیا مصرف آسپرین ریسک ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد؟

0

آسپرین یکی از داروهای متداول در دنیا است و برای پیشگیری از علل دردهای شایع مثل سردرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرطان پوست یکی از رایج‌ترین اشکال سرطان درسراسر جهان به‌شمار می‌رود. بازل سل کارسینوما، اسکواموس سل کارسینوما و ملانوم بدخیم ۳ نمونه شایع سرطان پوست محسوب می‌شوند.

دوز کم آسپرین به منظور کاهش احتمال لخته شدن خون در قلب و بروز سکته‌های قلبی، مغزی و سایر اختلالات استفاده می‌شود. با این‌حال مصرف روزانه آسپرین عوارض جانبی فراوانی را به‌دنبال خواهد داشت.

گاستریت یک بیماری بسیار شایع است که در موارد شدید احتمالا موجب ابتلای فرد به زخم معده شده و  زمینه ایجاد خونریزی در معده ، مغز یا روده را فراهم می‌کند. این خونریزی پدیده‌ای شایع بوده و غالبا در مناطق حساس رخ می دهد و حتی می‌تواند زندگی بیمار را با خطر مواجه کند.

آسپرین و سرطان پوست

آسپرین آنزیم سیکلواکسیژناز نوع ۱ و ۲ را مهار می‌کند. آنزیم COX-2 از طریق سنتز پروستاگلاندین سطح التهاب را تنظیم می‌کند و به‌نظر می‌رسد که این ماده در مهار و کنترل رشد و پیشرفت سرطان‌ها موثر است. مهار التهاب ناشی از سنتز پروستاگلاندین توسط آسپرین به جلوگیری از بدخیم شدن این مکانیسم کمک می‌کند. یکی از فرضیات احتمالی این است که کاهش چنین خطری با افزایش سطح آنزیم COX-2 در کارسینوم سلول سنگفرشی در ارتباط است.

با این‌حال پیرامون رابطه میان آسپرین و خطر ابتلا به سرطان شواهد بسیار روشنی وجود دارد. بر اساس متا آنالیز انجام شده در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که آسپرین خطر ابتلا به سرطان پوستی غیر ملانوما را کاهش می‌دهد. نتایج یک مطالعه جدید در سال ۲۰۱۸ نشان داد که خطر ابتلا به ملانوم در مردانی که سابقه مصرف آسپرین برای مدت ۱ سال را داشتند؛ به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است.

محققان طی پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ در ایالات‌متحده انجام شد؛ به گردآوری داده‌های مریوط به کلیه بیماران تحت درمان در بیمارستان بزرگ شهر شیکاگو پرداختند. بر این اساس تعدادی از بیماران در محدوده سنی ۱۸ تا ۸۹  سال و بدون هیچ‌گونه سابقه ملانوم بدخیم مورد مطالعه قرار گرفتند و این افراد برای مدت حداقل ۱ سال روزانه ۱ نوبت آسپرین مصرف کردند. این بیماران برای مدت ۵ سال یا بیش‌تر تحت مراقبت بودند. محققان به منظور بررسی میزان پیشرفت ملانوم بدخیم بعد از گذشت ۱ یا چند سال از مراجعه بیمار مقدار دوز مصرفی روزانه (۸۱ میلی‌گرم (دوز پایین) یا ۳۲۵ میلی‌گرم (دوز معمولی)) همراه با سایر مشخصات دموگرافیکی را مورد ارزیابی قرار دادند.

محققان نتیجه گرفتند که به‌طور کلی مصرف ۱ نوبت آسپرین در روز (فارغ از دوز مصرفی) خطر ابتلا به ملانوم را  افزایش می‌دهد. در این پژوهش ریسک ابتلا به ملانوم در مردان ۸۳% افزایش یافته بود؛ در حالی‌که خطر بروز بیماری در میان زنان هیچ‌گونه افزایش معناداری را تجربه نکرد.

 

تاثیرات آسپرین بر ریسک ابتلا به سرطان پوست به چه شکل است؟

قرارگرفتن در معرض آفتاب، پوست روشن، آفتاب‌سوختگی یا برنزه کردن، سابقه خانوادگی سرطان پوست، قرارگرفتن در معرض نور ماوراء بنفش و خال‌های پوستی متعدد از جمله ریسک فاکتورهای شناخته شده برای ابتلا به ملانوم قلمداد می‌شوند. اخیرا میزان شیوع ملانوم بدخیم در ایالات‌متحده رو به افزایش است.

به‌دلیل تناقضات موجود پیرامون رابطه میان مصرف آسپرین و پیشرفت سرطان پوست افراد بایستی بر روی پیشگیری از بروز سرطان پوست تمرکز کنند. پوشاندن سطح پوست و استفاده مداوم از کرم‌های ضد آفتاب هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب احتمالا بهترین روش‌های محافظت از پوست در برابر سرطان و سایر اثرات زیان‌بار کوتاه‌مدت و بلندمدت به‌شمار می‌روند.

در حال حاضر پیرامون تجویز مصرف آسپرین و ریسک ابتلا به سرطان پوست هیچ‌گونه شواهد روشنی در دست نیست. لذا هرگونه توصیه در خصوص مصرف آسپرین بایستی بر اساس فاکتورهای دیگری از جمله سابقه بیماری‌های قلبی عروقی ارائه شود.

منبع News-medical

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم