کمک کردن به دیگران موجب تقویت احساس شادی و کاهش استرس می‌شود

0

بر اساس نظرسنجی سالیانه انجمن روان‌شناسی آمریکا، احساس استرس تجربه‌ای کاملا متداول است و تعداد بسیار زیادی از افراد تصور می‌کنند که فاقد توانایی لازم برای مقابله با استرس شدید خود هستند. مسائل شغلی، مادی، فشارهای خانوادگی و سایر تعهدات  به‌راحتی می‌توانند موجب ناامیدی و فرسودگی انسان شوند. به منظور کاهش استرس می‌توان از تکنیک‌هایی نظیر یوگا یا تمرینات مدیتیشن بهره برد. برخی افراد احتمالا تصور می‌کنند که کمک‌رسانی به دیگران موجب مشغله هرچه بیش‌تر آن‌ها خواهد شد؛ اما در واقع این عمل به شکلی موثر موجب کاهش استرس شده و حتی به بهبود سلامت جسمانی شما نیز کمک می‌کند.

هنگامی‌که توجه خود را روی نیازهای شخص دیگری متمرکز می‌کنید؛ میزان استرس شما کاهش خواهد یافت. این موضوع از طریق تحقیقات علمی انجام شده نیز به اثبات رسیده است. بر این اساس کمک به دیگران در به حداقل رساندن تبعات منفی استرس بر بدن، بهبود سلامت جسمانی و عاطفی موثر است.

تاثیرات استرس بر سلامتی

یک پژوهش منتشر شده در ژورنال علوم روان‌شناسی بالینی طی سال ۲۰۱۵ نشان داد که کمک به دیگران در تسکین پیامدهای ناشی از استرس برای سلامتی بدن تاثیر مثبت دارد. اگرچه پژوهش مذکور در مقیاس کوچک انجام شده بود؛ اما نتایج آن جالب‌توجه بود. این مطالعه روی ۷۷ فرد بزرگسال از سنین ۱۸ تا ۴۴ سال انجام شد. این افراد هر شب یک تماس تلفنی خودکار جهت یادآوری تکمیل فرم پرسشنامه روزانه را دریافت کردند. این پرسشنامه حاوی سوالاتی پیرامون رویدادهای استرس‌آور روزانه نظیر رفت و آمد، کار یا مسائل مالی بودند. همچنین رفتارهای مفید، کارهای کوچک از سر مهربانی و احساسات ناشی از آن‌ها نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند. محققان دریافتند کسانی که کارهای مهربانانه بیش‌تری انجام می‌دهند؛ کمتر از سایرین دچار احساس استرس می‌شوند. این افراد در روزهایی که هیچ کار ویژه‌ای را از روی مهربانی انجام ندادند؛ استرس و احساسات منفی بیش‌تری را تجربه کردند. نتایج پژوهش نشان می‌دهند که با انجام کارهای مفید برای سایر افراد می‌توانیم در جهت کاهش استرس و تجربه احساسات مطلوب‌تر به خودمان کمک کنیم. تجزیه و تحلیل این نظریه نیازمند انجام مطالعات بیش‌تر است؛ اما نتایج فعلی حامل پیامدهای امیدوارکننده برای افرادی است که احساس استرس شدیدی را تجربه می‌کنند.

انجام کارهای مهربانانه کوچک برای کاهش استرس

برای بهره‌مندی از مزایای نوع‌دوستی لازم نیست چندان ثروتمند باشید یا وقت آزاد زیادی را در اختیار داشته باشید. حتی اقدامات کوچکی نظیر نگاه داشتن درب برای اشخاص غریبه نیز می‌توانند استرس شما را کاهش دهند. در ادامه به بیان چند اقدام ساده برای کمک به دیگران و کاهش سطح استرس می‌پردازیم:

  • در پرداخت عوارض خودروی پشت سر خود پیشقدم باشید. بدین‌ترتیب با رسیدن خودروی پشتی به گیت پرداخت عوارض، راننده آن به شکلی غیرمنتظره متعجب و البته خوشحال خواهد شد. انجام این‌کار هزینه بسیار ناچیزی را برای شما به‌همراه خواهد داشت.
  • خوراکی‌های خود را با دیگران تقسیم کنید. یک کیک یا دسر را تهیه نموده و همراه خود به محیط کار ببرید و آن‌ها را با سایر همکاران یا هم‌اتاقی‌های خود تقسیم کنید. این عمل موجب هیجان‌زدگی همکارانتان می‌شود. همچنین هنگام بسته‌بندی موادغذایی می‌توانید کمی دست و دلبازی کنید. اشتراک‌گذاری لباس‌های اضافی در فصل سرما و شیوع آنفولانزا یا به‌طور کلی تقسیم کلیه اقلام مفید و کاربردی با سایرین می‌تواند به‌عنوان روشی آسان برای کمک به همنوع قلمداد شود.
  • کمد یا زیرزمین محل اقامت خود را نظافت کرده و البسه، اسباب‌بازی‌ها و کتب قدیمی بلااستفاده را به سایرین اهدا کنید. بدین‌ترتیب ضمن نظم دادن به منزل خود، اقلام ضروری را در اختیار نیازمندان قرار می‌دهید. همچنین میزان دارایی‌ها و سطح خوشبختی‌تان به شما یادآوری خواهد شد.
  • مهارت‌های خود را به‌صورت داوطلبانه و رایگان در اختیار نهادهای غیرانتفاعی محلی قرار دهید. این مهارت‌ها می‌توانند شامل آموزش زبان‌های خارجی، آشپزی، موسیقی، خطاطی، نقاشی، طراحی وب، عکاسی و مواردی از این دست باشند. موسسات غیرانتفاعی همواره نیازمند مساعدت‌های افراد متخصص هستند و بابت خدمات آن‌ها سپاس‌گذار خواهند بود. همچنین به‌صورت داوطلبانه می‌توانید در پناهگاه‌های نگهداری از افراد بی‌خانمان، کمپ‌های نجات حیوانات یا آشپزخانه‌ها مستقیما با این نهادها همکاری نمایید. چنان‌چه برای انجام این کارها دچار محدودیت زمانی هستید؛ در این‌صورت هنگام خریداری اقلام خوراکی می‌توانید بخشی از آن‌ها را به نهادهای خیریه اهدا کنید.
  • عشق و علاقه خود را نثار دیگران کنید. بهترین دارایی‌های انسان در زندگی فاقد ارزش مادی هستند. در واقع شما بدون صرف کوچکترین هزینه مادی می‌توانید عشق، لبخند، محبت و آغوش گرم خود را به سایر همنوعان خود هدیه دهید. این اقدامات جایگاه مخاطب نزد شما را به وی نشان می‌دهند. اعمال ساده‌ای نظیر فشردن شانه یک نفر با دست، حمایت شما را به وی گوشزد خواهد کرد. برای ایجاد تغییر در شرایط زندگی یا کمک به وضعیت سلامت خود لازم نیست دست به حرکات بزرگی بزنید. اعمال مهربانانه کوچکی که به‌تدریج و در گذر زمان انجام می‌شوند؛ دستاوردهای چشمگیری را برای رفاه هرچه بیش‌تر شما به‌دنبال خواهند داشت.
منبع Verywellmind

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم